A blogról

Kedves látogató!
Köszönöm hogy benéztél hozzám. Ha van véleményed, hozzáfűzni valód, akkor azt nyugodtan megteheted az erre a célra kialakított sávban!
Megjegyzés írásánál nincs szükség szóellenőrzésre, nem kell kódot beírni!
Felül a legújabb bejegyzéseket találod, lefelé görgetve az oldalt meg persze a régebbieket. Vagy tallózhatsz a baloldalon található az "összes bejegyzés" sávban, illetve 2016-tól hegységekre is lebontva találhatsz címkéket a kék sávban az egyszerűbb keresés érdekében.

A blog mottója: "Mesélhetsz történeteket, leírhatod, mit láttál, hogy az emberek is láthassák. Készíthetsz az embereknek fényképeket. Elmondhatod, hogyan énekelnek a madarak, és hogyan ringatózik a hó a fák lombjain. Leírhatod, sőt akár éreztetheted is másokkal, hogy milyen, amikor fújja a szél az arcodat, vagy amikor érzed az ázott föld illatát. De sohasem érheted el, hogy ugyanúgy érezzenek, ahogy te éreztél, ugyanúgy sírjanak, ahogy te sírtál, és olyan hevesen verjen a szívük, ahogy a tiéd vert ott, abban a pillanatban." Kilian Jornet


2014-től a sorozatos képlopások miatt minden fotó vízjelezett és az eredetinél rosszabb minőségre konvertált. A képekre kattintva azok teljes képernyősre és jobb minőségűre váltanak!


2015. június 1., hétfő

Új turistajelzések az Északi-középhegységben!

Mostanában egyre több helyen látni eddig nem használt, érdekes útjelzéseket....
Ezzel kapcsolatban a Magyar Természetjáró Szövetségtől a következő információs anyagot kaptam:

Ezek a jelzések tematikus utakat jelölnek. 

1. A Mátra bércein
Sirok – Kékestető – Galyatető – Mátrakeresztes – Muzsla – Szurdokpüspöki – hazánk legkülönlegesebb természetes útvonala. Hossza: 55 kilométer. A gerinceken járva nem csak panorámát élvezhetünk, de szinte bárhol lecsatlakozhatunk egyéb látványosságokért. (Ilona vízesés, Nagy- Sás-tó, Hasznosi vár). Érinti hazánk legmagasabb pontját és második legmagasabb hegytömbjét, országunk legmagasabban lévő kilátóját és a hozzá kapcsolódó felújított Galyatető Turistacentrumot. Ezt a túrát választva 98%-ban teljesítjük a népszerű teljesítménytúra útvonalát is.


2. A törökök nyomában
Diósgyőri vár – Fényes tető –Bükkszentkereszt –Latorvár­­ – Kács – Cserépfalu – Várkúti th – Noszvaj – Kaptár kövek - ­­Egri vár – Szarvaskő útvonalon haladó 93kilométeres túra az egykori török hadi és kereskedelmi utakon és azokat keresztezve halad. Itt nemcsak az elhíresült végvárakat kereshetjük fel, hanem ellátogathatunk a dél bükki borvidékre, a noszvaji barlanglakásokhoz, számtalan különleges kaptárkőhöz, vagy vallási és spirituális zarándokhelyre. Igazi történelmi időutazás ez a túra, ahol még itt-ott felfedezhetjük a török szekerek sziklába vésődött keréknyomait…


3. A Bükk-fennsík koronája
80 km hosszú kerékpáros túra, ami a Lillafüred- Hollóstető - Sugaró - Nagy-mező - Fekete sár- Bél-kő - Bélapátfalva- Szalajka völgy - Gerenna vár- Olasz kapu-Bánkút- Szentlélek-Garadna- Lillafüred dupla koronát formázó útvonalán halad. A Bükk sajátos földrajzi szerkezetét kihasználva erőnlétünknek megfelelően, mind a fennsík, mind a túloldali völgyek látványosságait kereshetjük fel (a híres bükki „köveket”, a bélapátfalvai cisztercita Apátságot, a szilvásváradi Fátyol-vízest), de megkóstolhatjuk a garadnai füstölt pisztrángot is.


4. Karsztbarlangok nyomában
Aggtelek – Jósvafő – Szádvár és onnan az országhatáron is átnyúló körtúra középpontjában a nagyközönség által is látogatható karsztbarlangok állnak. Ezen barlangokhoz kötött tematikus útvonal felfűzi mind a magyar, mind a szlovák oldal egyéb látványosságait. Így Szelcepusztát, a Ménes-völgyet, a Szalamandra házat, és Szád-várának romjait csakúgy, mint a szlovák karszt Szilicei-fennsíkját, Gombaszög és Domica elhíresült cseppköveit. A teljes túra több mint 40kilométer, amelynek a fele vezet magyar területen.


5. Zempléni Gyümölcs út
A gönci barack a szatmári alma és a Tokaj hegyaljai szőlő előtt tisztelgő 130km-es kerékpáros útvonal, 8-as alakot leírva a Vizsoly - Göncruszka - Gönc – Telkibánya - Hollóháza – Pálháza ; Vilmány - Mogyoróska - Regéci vár - Újhuta - Pálháza - Széphalom - Sátoraljaújhely – Vajdácska – Sárospatak; Sárospatak - Bodrogolaszi - Vámosújfalu - Tolcsva- Komlóska – Újhuta útvonalon halad. Kerekezés közben láthatjuk a pálházai kisvasutat, a hollóházai porcelángyárat, a telkibányai aranyteléreket, a regéci és a sárospataki várat és az idén hungarikummá lett vizsolyi Biblia helyszínét is. Ha megéheznénk, bőséggel fogyaszthatunk e táj jellegzetes gyümölcseiből…


A gyümölcs út megbontása:
Sárga barack tematikus
Vizsoly -S- Vilmány -S- Göncruszka -S- Gönc -P- Gönci patak -P- Telkibánya -P- Kányahegy alatt -P- Hollóháza -S- Füzérkomlós -S- Füzéri eá -S- Filkeháza -S- Pálháza
Zöld szőlő tematikus Sárospatak -Z- Bodrogolaszi -Z- Sárazsadány eá -Z- Vámosújfalu -Z- Tolcsva -Z- Erdőhorváti -Z- Komlóska -P- Újhuta


Piros alma tematikus (piros alma tematikus jel, de zöld kerékpáros – a leírásunknak megfelelő helyi út – az alapjel ) Vilmány -Z- Fony -Z- Mogyoróska -Z- Regéci vár -Z- Középhuta -Z- Újhuta -Z- Pálháza -Z- Vilyvitány eá -Z- Széphalom -Z- Sátoraljaújhely -Z- Alsóberecki -Z- Vajdácska Vajdácska -Z- Cigándi eá -Z- Sárospatak

Forrás: 
Magyar Természetjáró Szövetség

4 megjegyzés :

  1. Nem találkoztam még velük, de ötletesnek tartom. Köszönöm a felvilágosítást!

    VálaszTörlés
  2. Nagyon köszönöm,hogy felraktad összefoglalva valamennyi útvonalat és új jelzéseket még szerintem kihagytál ahol a korona van.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Én ezt kaptam az MTSZ-től, ha valami hiányzik, ők hagyták ki. De ha tudod, hogy hiányzik "valami", akkor megírhatnád, hogy mi !!! Köszi!

      Törlés

Ha van hozzáfűzni valód, vagy ha a véleményedet
szeretnéd leírni a blogról, akkor azt itt megteheted!
Nincs szóellenőrzés, kódbeírás!!